تحصیل داروسازی در ترکیه
رشته داروسازی یکی از رشته های محبوب برای دانشجویان خارجی در کشور ترکیه می باشد و تعداد زیادی از دانشجویان برای جذب در این رشته باهم در رقابتی تنگاتنگ هستند این رشته در بیش از ۲۷ دانشگاه دولتی ۱۳ دانشگاه خصوصی ترکیه موجود هست و دانشجوی خارجی جذب می نماید .
داروسازی در ترکیه ۵ ساله است که ۴ سال آن به صورت تئوری و استاژری و سال آخر آماده سازی تز و استاژ (شرکت در شرکت های دارویی و داروخانه ها) می باشد که در صورت مورد قبول واقع شدن تز از طرف شورای آلی آموزش دانشکده می توانند فارغ التحصیل شوند .

این رشته در دانشگاههای ترکیه به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی تدریس می شود و مدرک صادره برای رشته داروسازی مدرک کارشناسی می باشد.

مزایای تحصیل در رشته داروسازی ترکیه
امکان شروع به تحصیل بعد از فارغ التحصیلی در دوره ۲ ساله کارشناسی ارشد در بیش از ۱۰ گرایش
امکان شروع به تحصیل بعد از فارغ التحصیلی در یکی از گرایشای ۳ ساله تخصص داروسازی مانند داروسازی بالینی و داروسازی سنتی با شرکت در امتحان EUS هزینه های تحصیل و زندگی پایین تر ، نسبت به اروپا اکثر دانشکده های داروسازی کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه  اروپا هستند.
مدرک فارغ التحصیلی این دانشگاهها به دیپلم آبی شهرت دارد که می توان بعد از فارغ التحصیلی در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ادامه تحصیل مشغول شد
مدارک تحصیلی اکثر دانشگاه های ترکیه توسط آمریکا و کانادا به رسمیت شناخته می شوند وبعد از کسب نمره زبان مورد نیاز می توانید اقدام به معادل سازی نموده و شروع به ادامه تحصیل ویا کار نمایید . بخاطر ۵ سال اقامت در ترکیه براحتی می توانند اقدام به اخذ شهروندی نموده و یا می توانید اقدام به احداث داروخانه کرده و یا در شرکتهای داروسازی ، بیمارستانها، دانشگاها مشغول به کار شوید.

شرایط ورود به رشته داروسازی در ترکیه
پیش نیاز ورود به این رشته نسبت به دانشگاه مد نظر متفاوت می باشد ولی داشتن مدارک دوره دبیرستان و شرکت در یکی از آزمون های YÖS یا SAT جزو پیش نیاز های ضروری برای اخذ پذیرش دانشگاه های دولتی می باشد. با این حال جهت ورود به دانشگاه های خصوصی نیاز ضروری به این آزمون ها نبوده و با معدل دبیرستان معیار اصلی در پذیرش دانشجو محسوب می شود. در رشته های ترک زبان دانشگاه از دانشجو درخواست نمره امتحان زبان ترکی که به اسم تومر مشهور است را دارد که نمره مطلوب نسبت به درخواست دانشگاه ها B2 ویا C1 هست. در رشته های انگلیسی زبان آزمونهای مورد قبول آزمون پرفشنسی خود دانشگاه , YDS,TOEFL,PTE,YÖK DİL که نمرات قابل قبول در این آزمون ها هر ساله از طرف دانشگاه ها اعلام می گردد.

آزمون یوس
این آزمون به صورت مجزا هر سال توسط دانشگاههای ترکیه برگزار می شود که شامل سه درس ریاضی ، هندسه و هوش است . تعداد سوالات این آزمون از ۸۰ الی ۱۰۰ متغیر می باشد و نمره آن از ۱۰۰ محاسبه می گردد که دانشجویان با نمرات بالای ۹۰ از ۱۰۰ می توانند در دانشگاه مورد نظر با رشته مورد علاقه شان ادامه تحصیل دهند.
زمان شروع ثبت نام در این آزمون معمولا از اسفند هر سال آغاز می گردد و شرکت در آزمونها از اردیبهشت شروع و تا اواخر خرداد ادامه می یابد.

آزمون SAT
این آزمون که از طرف کالج بورد امریکا سالیانه ۵ بار در کشورهای همسایه برگزار می شود ، دارای اعتبار بین المللی بوده و نیز مورد قبول بسیاری از دانشگاه های ترکیه می باشد. آزمون SAT در ماه های اردیبهشت ، شهریور ، مهر ، آذر و اسفند برگزار می شود.

مدارک لازم جهت تحصیل درشته داروسازی
داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی برای فارغ التحصیلان قبل ۱۳۹۷ و برای بعد ۱۳۹۷دیپلم ۱۲ ساله (نظام جدید) و یا برای افرادی که دارای دیپلم فنی و کاردانش می باشند برای فارغ التحصیلان قبل ۱۳۹۷ داشتن مدرک پیش دانشگاهی الزامی می باشد.
شرکت در یکی از آزمون های YÖS ، SAT
ترجمه مدارک دوره دبیرستان (ریز نمرات ، اصل دیپلم) به همراه مهر تاییدیه سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه
پاسپورت با تاریخ اعتبار معتبر
عکس پرسنلی اسکن شده

شهریه رشته پزشکی در داروسازی
هزینه تحصیل در این مقطع بر اساس رشته و زبان تحصیل خصوصی و دولتی بودن دانشگاه ها متفاوت می باشد.
شهریه دانشگاههای دولتی از ۲۰۰۰ لیر تا ۲۰ هزار لیر
شهریه دانشگاههای خصوصی از ۴۰۰۰ دلار تا ۱۴۰۰۰ دلار
بهترین دانشگاههای ترکیه در رشته داروسازی
۱. استانبول
۲. حاجت تپه
۳. مامارا
۴. آجه بادام
۵. یدی تپه
۶.آنکارا
۷. مدیپل
۸. چوکوروا
۹. کاتب چلبی
۱۰ . باشکنت

دانشگاههای موردتاییدوزارت بهداشت
درسال ۲۰۲۱ در لیست منتشر شده وزرات بهداشت ۱۰ دانشگاه دولتی و ۵ دانشگاه خصوصی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و پیراپزشکی ذکر شده اند .
مورد تایید بودن یک دانشگاه بدین معناست که فارغ التحصیلان این دانشگاهها پس از بازگشت به کشور خود قادر خواهند بود کسب و کار خود را راه اندازی کنند.
الف . دانشگاههای دولتی مورد تایید
دانشگاه استانبول (Istanbul University)
دانشگاه آنکارا ( Ankara University)
دانشگاه اگه ازمیر (Ege university)
دانشگاه حاجت تپه ( Hacettepe university)
دکوز ایلول (Dokuz Eylül University)
دانشگاه کاتب چلبی ازمیر( Izmir Katip Celebi University )
دانشگاه قاضی ( Gazi University )
دانشگاه مارمارا (Marmara University)
دانشگاه آتاترک ارزروم ( Ataturk university)
دانشگاه ۱۹ مایس(Ondokuz Mayis University)

ب. دانشگاههای خصوصی مورد تایید
دانشگاه خصوصی کوچ ( Koc University)
دانشگاه خصوصی باهچه شهیر (Bahçeşehir University)
دانشگاه خصوصی  باشکنت (Başkent University)
دانشگاه خصوصی یدی تپه (Yeditepe University)
دانشگاه خصوصی آجه بادام (Acıbadem University)

دوره های آمادگی SAT موسسه سفیران آتیه نگر شمال
موسسه ایرانیان اپلای با برگزاری دوره هایSAT با کادر مجرب و منابع به روز شما داوطلبین عزیز را از ۰ تا ۱۰۰ آزمون شامل ثبت نام ، برگزاری دوره و نیز برگزاری تور آموزشی در شهر محل آزمون (ترکیه) همراهی خواهد کرد. این دوره ها به صورت دوره های گروهی ، نیمه خصوصی و خصوصی به صورت آنلاین و حضوری برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است مشخصات دوره های به شرح ذیل می باشد .

دوره SAT گروهی آنلاین و حضوری
طول دوره : ۲۵ هفته
تعداد افراد هر گروه : ۸ الی ۱۲ نفر
تعداد جلسات بخش زبان : ۱۸۰ جلسه
تعداد جلسات بخش ریاضی : ۴۵ جلسه

دوره SAT نیمه خصوصی آنلاین و حضوری
طول دوره : ۲۲ هفته
تعداد افراد هر گروه : ۴ الی ۷ نفر
تعداد جلسات بخش زبان : ۱۶۰ جلسه
تعداد جلسات بخش ریاضی : ۴۰ جلسه

دوره SAT نیمه خصوصی آنلاین و حضوری
طول دوره : ۲۰ هفته
تعداد افراد هر گروه : ۱ الی ۳ نفر
تعداد جلسات بخش زبان : ۱۴۰ جلسه
تعداد جلسات بخش ریاضی : ۳۵ جلسه
تمامی دوره ها شامل ۱۰ مرحله آزمون آزمایشی جامع استاندارد و ۵ مرحله آزمون آزمایشی جامع تحلیلی می باشد.
لازم به ذکر است که موسسه از بابت ثبت نام آزمون SAT و انجام انتخاب رشته دانشجویان خود هیچ هزینه ای اضافه ای به غیر از رقم درج شده درسایت دانشگاه ها دریافت نخواهد کرد.

دوره های آمادگی یوس موسسه سفیران آتیه نگر شمال
خدمات این دوره ها شامل موارد زیر می باشد:
۱. برگزاری دوره آموزشی آنلاین و حضوری به مدت ۴۰۰ ساعت در گروههای ۸ الی ۱۲ نفره
۲. ۳۰ مرحله آزمون آزمایشی مرحله ای ، ۳۰ مرحله آزمون استاندارد و ۱۰ مرحله آزمون آزمایشی تحلیلی
۳. کلاس های رفع اشکال گروهی و انفرادی هفتگی
۴. برگزاری کلاس های زبان ترکی استانبولی (TOMER) 150 ساعت
۵. برگزاری تور آزمون ها به همراه کارگاه جمع بندی و رفع اشکال در ترکیه
۶. ثبت نام آزمون ها
۷. انتخاب رشته دانشگاه ها و پیگیری نتایج

این دوره آموزشی شامل دروس ریاضی از چهار عمل اصلی آغاز و تا انتگرال ادامه می یابد دروس هندسه از خط و نیم خط آغاز و تا اجسام سه و در نهایت سرفصل های درس هوش وجود دارد که براحتی قابل آموزش است. لازم به ذکر است شهریه پرداختی دوره شامل هزینه ثبت نام آزمون ها ، انتخاب رشته دانشگاه ها و تور نمی باشد.
موسسه در جهت تعدیل هزینه های داوطلب ، صرفا هزینه اعلام شده از طرف دانشگاه ها را دریافت خواهد کرد و هیچ هزینه اضافی از بابت انجام این خدمات دریافت نمی کند.

فهرست