معرفی آزمون یوس (YÖS)
‎ YÖS یاYabancı Ögrencı Sınavı   به معنای آزمون دانشجویان خارجی یا غیر ترکیه ای میباشد که با این آزمون ، سطح علمی دانشجو در مباحث ریاضی ، هندسه و هوش ارزیابی می شود.  بنابه آخرین تغییرات اعلام شده از طرف سازمان عالی آموزش ترکیه (YOK)دانشجویان ورودی سال ۱۴۰۲ باید در یکی از سه تاریخ آزمون یوس (کنکور ترکیه) شرکت نمایند و پس از اعلام نتایج برای انتخاب رشته اقدام نمایند. طبق اطلاعیه ی سازمان YOK اولین تاریخ آزمون یوس در ماه ژانویه (دی یا بهمن ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد و دو آزمون های بعدی متعاقبا اعلام خواهند شد.  طبق این ابلاغیه تمامی دانشگاه های ترکیه چه خصوصی چه دولتی ملزم به پذیرش دانشجو از طریق این آزمون خواهند بود.

آزمون یوس سراسری ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به چه شکل خواهد بود؟

همانند آزمون یوس سال های ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ به صورت سراسری و با همان استانداردها برگزار خواهد شد. مباحث آزمون همچنان شامل ریاضی ، هندسه و هوش میباشد. آزمون بسته به انتخاب متقاضی می تواند به زبان های ترکی ، انگلیسی ، روسی ، آلمانی ، فرانسه و عربی ارائه شود.

جزئیات و تعداد سوالات آزمون TR-YÖS فعلا اعلام نشده است و قرار است سازمان OSYM یا همان سازمان طراح سوال ها در ماه های آتی جزئیات این آزمون از قبیل تعداد سوالات هر مبحث ، مدت زمان پاسخ گویی ، نحوه ثبت نام ، هزینه آزمون و غیره را منتشر نماید.

چه کسانی میتوانند در این آزمون شرکت کنند؟

  • متقاضیانی که یا سال آخر دوره دبیرستان هستند و یا دوره دبیرستان خود را تمام کرده باشند.
  • متقاضیانی که ملیت غیر ترکیه ای داشته باشند.
  • متقاضیانی که یا دارای کارت ماوی هستند و یا با اجازه دولت ترکیه ملیت خود را عوض کرده باشند.
  • متقاضیانی که به تازگی پاسپورت ترک گرفته باشند.

طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است این آزمون علاوه بر ترکیه در چندین کشور دنیا در یک روز و ساعت مشخص برگزار شود.

ثبت نام آزمون yos :
بازه زمانی ثبت نام برای شرکت در این آزمون فعلا اعلام نشده است ولی پیش بینی میشود حداقل دو ماه قبل از تاریخ آزمون اعلام شود.

تاریخ برگزاری آزمون:
طبق اطلاعیه ی سازمان YOK اولین تاریخ آزمون یوس در ماه ژانویه (دی یا بهمن ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد و دو آزمون های بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد.  بعد از اعلام نتایج داوطلب اقدام به انتخاب رشته در چند مرحله اصلی و یا تکمیل ظرفیت می نماید و نهایتا دانشجو دوره تحصیلی خود را اغاز می نماید .

هزینه آزمون:
مبلغ آزمون نیز فعلا اعلام نشده است ولی پیش بینی میشود مبلغ آزمون مابین ۰۰۰/۵۰۰ تومان تا ۰۰۰/۰۰۰/۶ تومان اعلام شود.

پیش نیاز ثبت نام آزمون:
این آزمون صرفا برای اتباع خارجی در کشور ترکیه برگزار می شود.
داشتن مدارک دوره دبیرستان شامل :
۱. اصل مدرک دیپلم + ریز نمرات
۲. اصل مدرک پیش دانشگاهی + ریز نمرات
۳. پاسپورت
ضروری می باشد.

در این آزمون محدودیت سنی دخیل نیست ولی طبیعتا اولویت دانشگاه ها در وحله اول بالاترین نمره و سپس معدل کتبی دوران دبیرستان و نیز سن دانشجو می باشد.
بار علمی دانشجو در مرحله تحصیلات متوسطه زیاد نقش تعیین کننده ای در گرفتن نتیجه در این ازمون ندارد و پشتکار و مطالعه به همراه برنامه ، راهگشای موفقیت دانشجو در این مسیر می باشد .
توجه : به ترجمه مدارک برای ثبت نام در آزمون نیاز نمی باشد.

مدت اعتبار نمره آزمون های یوس:
جزئیات این مورد نیز در روزهای آتی اعلام خواهد شد و به محض اطلاع اطلاعات این صفحه بروز رسانی خواهد شد.

منابع وکتابهای آزمون یوس :

کتابهای فراکتال آکادمی، گالاتا ، گروه آموزشی پوزا ، متروپل، چاغداش آ نالیز و تاساری جز اصلی ترین منابع مورد استفاده در دوره های آمادگی یوس هستند.
انتخاب منبع و موسسه یا آموزشگاهی که بتواند آموزشهای اصولی و با توجه به نقاط ضعف و قدرت داوطلب را ارائه دهد و از به روز ترین منابع ، تجهیزات آموزشی و اساتید مجرب برخوردار باشد بسیار حائز اهمیت می باشد.

موسسه سفیران آتیه نگر شمال با به کارگیری اساتید مجرب، به روزترین منابع و نیز تجهیزات آموزشی به روز، اقدام به برگزاری دوره ها هم به صورت حضوری و هم آنلاین نموده است.
خدمات این دوره ها شامل موارد زیر می باشد:
۱. برگزاری دوره آموزشی به مدت ۴۰۰ ساعت
۲. ۳۰ مرحله آزمون آزمایشی مرحله ای ، ۳۰ مرحله آزمون استاندارد و ۱۰ مرحله آزمون آزمایشی تحلیلی
۳. کلاس های رفع اشکال گروهی و انفرادی هفتگی
۴. برگزاری کلاس های زبان ترکی استانبولی (TOMER) 150 ساعت
۵. برگزاری تور آزمون ها به همراه کارگاه جمع بندی و رفع اشکال در ترکیه
۶. ثبت نام آزمون ها
۷. انتخاب رشته دانشگاه ها و پیگیری نتایج
این دوره آموزشی شامل دروس ریاضی از چهار عمل اصلی آغاز و تا انتگرال ادامه می یابد دروس هندسه از خط و نیم خط آغاز و تا اجسام سه بعدی و در نهایت سرفصل های درس هوش وجود دارد که براحتی قابل آموزش است.
لازم به ذکر است شهریه پرداختی دوره شامل هزینه ثبت نام آزمون ها ، انتخاب رشته دانشگاه ها و تور نمی باشد.
موسسه در جهت تعدیل هزینه های داوطلب ، صرفا هزینه اعلام شده از طرف دانشگاه ها را دریافت خواهد کرد و هیچ هزینه اضافی از بابت انجام این خدمات دریافت نمی کند.

سوالات متداول:
شهریه دانشگاههای دولتی و خصوصی چقدر هست؟
شهریه دانشگاهای دولتی
رشته های پزشکی و دندان پزشکی از حدود ۲۵۰۰ لیر شروع می شود و تا ۵۰ تا ۶۰ هزار لیر هست
رشته داروسازی از ۲۰۰۰ لیر تا ۲۰ هزار لیر
رشته های پیرا پزشکی از ۶۰۰ لیر تا ۶۰۰۰ لیر
دانشکده های مهندسی فن ادبیات در حدود ۱۰۰۰ لیر تا ۵۰۰۰ لیر
شهریه دانشگاهای خصوصی

۲. چه نمره ای از آزمون باید برای قبولی در دانشگاه بگیریم ؟
قبولی در دانشگاه های ترکیه به پارامتر هایی مثل سختی آزمون یوس ، تعداد افراد شرکت کننده در آزمون و نمره یوس آنها ، و ظرفیت دانشگاه مورد نظر و ….. بستگی دارد

۳. این آزمون برای چه رشته هایی هست؟
این آزمون برای مقطع فوق دیپلم و لیسانس در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، دارو سازی ، پیراپزشکی ، رشته های فنی مهندسی و… برگزار می شود.
۴. برای تحصیل در رشته های پزشکی باید رشته دبیرستانی مطابقت داشته باشد؟
خیر ، در واقع برای دانشگاههای ترکیه داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی برای فاق التحصیلان قبل ۱۳۹۷ و برای بعد ۱۳۹۷دیپلم ۱۲ ساله (نظام جدید) و یا برای افرادی که دارای دیپلم فنی و کاردانش می باشند برای فارغ التحصیلان قبل ۱۳۹۷ داشتن مدرک پیش دانشگاهی الزامی می باشد.

 ۵. مدرک دانشگاههای ترکیه مورد تایید ایران هست ؟
بله تعداد زیادی از دانشگاهای کشور ترکیه مورد تایید وزارت علوم ویا وزارت بهداشت ویا هردو آنهاست که هر ساله وزرات بهداشت و وزارت علوم لیست دانشگاههای مورد تایید خود را اعلام می کنند

 

فهرست