تحصیل در رشته های علوم مهندسی در سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در رشته های علوم فنی و مهندسی، کشور سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای ادامه ی تحصیل در این رشته می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در رشته های علوم فنی و مهندسی در این کشور کسب نمایید.

رشته های فنی و مهندسی جزو رشته های پرطرفدار در دنیا می باشد و تخصص در این رشته ها می تواند به پیشرفتی عظیم و قابل اتکا بیانجامد. رشته ی علوم مهندسی از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردار است. خلاقیت، تفکر انتقادی، قابلیت حل مساله از ویژگی های بارز مهندسان می باشد که با استفاده از آن ها می توانند در مسیر پیشرفت جامعه گام بردارند. از سوی دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست که در جهان مدرن امروز گجت های الکترونیکی همه ی جوانب زندگی ما از خانه تا محل کار را تحت تاثیر خود قرار داده است.

تحصیل در رشته های علوم مهندسی در سوئد

امروزه کشور سوئد به مقصد تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان علاقه مند به رشته های علوم فنی و مهندسی تبدیل شده است. دانشگاه های این کشور جزو معتبرترین دانشگاه های فنی و مهندسی اروپا به شمار می رود و طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی در حوزه ی علوم مهندسی از مهندسی صنایع گرفته تا مهندسی برق، مهندسی سیستم های تطبیقی پیچیده و مهندسی انرژی های تجدید پذیر در جهان را دارا می باشند. از آنجایی که کشور سوئد در زمینه ی فناوری اطلاعات سرآمد و پیشتاز است، بدون شک رشته ی تحصیلی علوم کامپیوتر و مهندسی یکی از برنامه های تحصیلی محبوب و پرطرفدار در این کشور محسوب می شود.

بسیاری از رشته های فنی و مهندسی در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شود و از این رو کشور سوئد گزینه ی مناسبی برای ادامه تحصیل در این رشته می باشد. لازم به ذکر است امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز در این رشته در مقاطع فوق لیسانس و دکتری وجود دارد. دانشجویان بین المللی در رشته های فنی و مهندسی می توانند در صورت دارا بودن شرایطی بورسیه ی تحصیلی دریافت کنند. دانشجویان با ارائه ی  مقاله بین المللی، معدل بالا، رشته/دانشگاه مناسب واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی می شوند.

دانشگاه مهندسی کشاورزی سوئد، فناوری کی تی اچ، چالمرز، لین شوپینگ، گوتنبرگ، اوپسالا، استکهلم، لوند، لینوس، اومئو و …از جمله دانشگاه هایی است که دارای برنامه های تحصیلی در حوزه ی فنی و مهندسی می باشد و از اعتبار علمی بالایی نیز برخوردار هستند. لازم به ذکر است که دانشگاه کی تی اچ دارای بیشترین دانشجوی بین المللی می باشد. دانشجویان محدودیتی در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود ندارند به این سبب که اکثر دانشگاه های کشور سوئد در حوزه ی علوم فنی و مهندسی مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات می باشد. این کشور پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد و دانشگاه های آن امکاناتی را فراهم می آورند تا دانشجویان تخصص کافی و لازم را در این زمینه کسب نمایند.

معرفی رشته های حوزه فنی و مهندسی جهت تحصیل در سوئد
مهندسی کامپیوتر، مهندسی سیستم های انرژی، اتوماسیون الکترونیک، الکترونیک مخابرات، مهندسی پزشکی، مهندسی کشاورزی، مهندسی شیمی، عمران، مهندسی معدن و متالوژی، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندس سیستم های تطبیقی پیچیده، مهندسی انرژی های تجدید پذیر و … از جمله رشته های تحصیلی در حوزه فنی ومهندسی می باشد.

پذیرش در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری 

بسیاری از رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان سوئدی برگزار می شود. مدت زمان این دوره سه سال می باشد و دانشجو مجوز ۱۰ ساعت کار در هفته را دارد. هزینه ی تحصیل سالیانه حدود ۱۲۵۰۰۰ کرون می باشد.

بسیاری از برنامه های تحصیلی در حوزه ی فنی و مهندسی در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود. رشته های پرطرفدار در مقطع فوق لیسانس عبارتند از: بیوتکنولوژی، مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، مهندسی بیومدیکال، مهندسی ارتباطات، سیستم های تطبیق پیچیده، مهندسی کامپیوتر گرایش الگوریتم، علوم داده، سیستم های کامپیوتری و شبکه، طراحی و مدیریت پروژه، طراحی سیستم های الکترونیکی، مهندسی قدرت، مهندسی محیط زیست، مهندسی تولید، نانوفناوری و … . مقطع فوق لیسانس به شدت به تحقیق و پژوهش با کیفیت بالا وابسته است. دانشجو برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس باید مدرک لیسانس مرتبط ارائه دهد. هزینه تحصیل سالیانه حدود ۱۳۵۰۰۰ کرون می باشد. این دوره دو سال به طول می انجامد و دانشجو مجوز کار پاره وقت تا ۲۰ ساعت در هفته را دارد.

تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی می باشد وانواع بورسیه های تحصیلی برای این مقطع وجود دارد. ارائه ی رزومه ی تحصیلی و کاری قوی، مقالات بین المللی، مدرک زبان معتبر آیلتس با نمره ی ۷ برای دریافت بورسیه الزامی می باشد. دانشجو در این مقطع باید تایید و موافقت یک استاد را در موضوع تحقیقاتی جلب نمایند. طول این دوره حدود ۴ تا ۵ سال می باشد و دانشجو مجوز کار پاره وقت تا ۳۰ ساعت در هفته را دارد.

لازم به ذکر است که دانشجویان ملزم به پرداخت مبلغی به عنوان هزینه ی ثبت نام می باشند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش رشته های فنی مهندسی

  • مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه)
  • اسکن پاسپورت
  • اصل و ترجمه ی رسمی مدرک و ریز نمرات مقاطع پیشین (دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس) به همراه مهر وزارت امور خارجه و دادگستری
  • رزومه
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه
  • مدرک زبان معتبر (آیلتس/تافل)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست