تحصیل در رشته ی حقوق در سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان تحصیل در رشته ی حقوق در سوئد (تحصیل در سوئد) را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای ادامه ی تحصیل در این رشته می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در رشته ی حقوق در این کشور کسب نمایید.

رشته حقوق در سوئد

رشته حقوق یکی از رشته های پرطرفدار در حوزه ی علوم انسانی می باشد. این رشته نه تنها بر پایه ی روابط بین فردی می باشد، بلکه شامل روابط بین دولت ها و سازمان های بین المللی نیز می باشد و بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشند. قدرت استنباط و استدلال و منطق از جمله ویژگی های افراد متخصص در این حوزه می باشد. کشور سوئد در حوزه ی علوم انسانی پیشتاز است و دانشکده علوم انسانی در دانشگاه استکهلم بزرگترین دانشکده در آن می باشد.

رشته های علوم انسانی نظیر اقتصاد، جامعه شناسی، فلسفه، منطق، تجارت بین الملل، مدیریت، زبان، ادبیات و … در دانشگاه های این کشور تدریس می شود. دانشگاه  های اوپسالا، گوتنبرگ، لوند، استکهلم، سلطنتی فناوری کی تی اچ، چالمرز، مالمو و … رشته های مرتبط با حقوق را ارائه می دهد و گفتنی است که این دانشگاه ها از رتبه ی علمی بالایی در سطح جهانی برخوردار می باشند. لازم به ذکر است که هر دانشگاه برنامه ی درسی خاص خود را ارائه می دهد. برنامه تحصیل در رشته ی حقوق و رشته های مرتبط با آن مقدمات خوبی را برای افراد علاقه مند فراهم می آورد تا برای مشاغل قانونی نظیر قضاوت، وکالت و بازپرسی آمادگی لازم را کسب نمایند. فرصت های شغلی جذابی برای فارغ تحصیلان این رشته وجود دارد و آن ها می توانند در موسسات قانونی ملی، بین المللی و بخش خصوصی مشغول به کار شوند. بر اساس آنچه که گفته شد این کشور به مقصدی مناسب برای علاقه مندان به تحصیل در این رشته تبدیل شده است.

بورسیه تحصیلی به دانشجویان در مقاطع فوق لیسانس و دکتری تحت شرایطی تعلق می گیرد. رزومه ی تحصیلی و شغلی قوی، ارائه ی مقالات بین المللی و … از جمله شرایط دریافت بورسیه می باشد.

تحصیل رشته حقوق در مقطع لیسانس در سوئد

دوره های لیسانس به زبان انگلیسی در رشته ی حقوق به مانند سایر رشته ها بسیار محدود می باشد.  این دوره شامل شش ترم تحصیلی و ۱۸۰ واحد درسی می باشد. روش شناسی حقوق اساسی، قانون اساسی و قانون اساسی اروپا، حقوق مدنی، حقوق قضایی و جزایی، حقوق اجرایی، حقوق بین المللی از موضوعات ارائه شده در این دوره می باشد. تحصیل در این مقطع سه سال به طول می انجامد.

تحصیل رشته حقوق در مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد

دوره های بسیاری در رشته ی حقوق و سایر رشته های مرتبط با آن نظیر مطالعات حقوق بشر، حقوق بشر بین الملل، مطالعات سیاسی یکپارچه، مطالعات هلوکاست و نسل کشی، مطالعات اروپا و … به زبان انگلیسی برگزار می شود. در این دوره شامل ۱۲۰ واحد درسی است که شامل دروس نظری و تئوری در مورد فقه و قانون و یک پروژه عملی می باشد. در واقع دوره فوق لیسانس دوره ی تخصصی است و فارغ تحصیلان می توانند در بخش های دولتی و خصوصی و سازمان های بین المللی مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در این مقطع در این کشور می باشند باید مدرک لیسانس مرتبط ارائه دهند. ارائه ی مدرک زبان آیلتس با نمره ی ۶.۵ الزامی می باشد. این دوره ۲ سال به طول می انجامد و در طی این دوره دانشجو مجوز کاره پاره وقت را دارد.

تحصیل رشته حقوق در مقطع دکتری در کشور سوئد

دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری در این رشته را دارند باید بدانند که برنامه های تحصیلی دکتری شامل دو بخش می باشد: دروس و پایان نامه دکتری. بخش اول دروس شامل ۲۴۰ واحد درسی است و پایان نامه شامل ۱۲۰ واحد است. همانطور که قبلا نیز گفته شد امکان دریافت بورسیه در مقطع دکتری وجود دارد. ارائه ی رزومه ی علمی و پژوهشی قوی، مدرک زبان معتبر با نمره ی ۷، مقالات بین المللی از جمله شرایط دریافت بورسیه می باشد. طول دوره ی دکتری چهار سال می باشد.

طول مدت ۴ ساله و ۲ ساله می باشد.

مدرک مورد نیاز برای پذیرش رشته حقوق

  • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
  • اسکن پاسپورت
  • اصل و ترجمه ی رسمی مدارک و ریز نمرات مقاطع پیشین (دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس) به همرا مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
  • مدرک زبان معتبر (آیلتس یا تافل)
  • رزومه
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه
  • نمونه نگارش

دو رشته ی پرطرفدار در کشور سوئد

مطالعات اروپا و حقوق بشر از رشته های پرطرفدار در دانشگاه های این کشور می باشند و رشته ی مطالعات اروپا یک موضوع بین رشته ای و بین المللی است و به بررسی چالش های اوایل قرن بیست و یکم را در اروپا می پردازد. این رشته برنامه ها و نگرش های اروپا را با توجه نظریه ها و بینش علوم سیاسی، تاریخ، جغرافیا، حقوق، فرهنگ و ادبیات ارائه می دهد. رشته ی حقوق بشر از یک سو درک و دانشی از آنچه حقوق بشر از آن تشکیل شده در اختیار دانشجویان قرار می دهد و از سوی دیگر به چگونگی ایجاد و توسعه ی قوانین حقوق مردم در طی تغییرات جهان می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست