تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

دانشجویان در سوئد در دوره های دکترا PhD، ملزم به گذراندن تحقیقات علمی و کلاس های تئوری به صورت سمینارها و یا برنامه های آموزشی و تدریس در دانشگاهها می باشند. تحقیقات علمی به ارائه ی پایان نامه ی تخصصی شده ختم می شود که تقریبا تمام زمان دانشجویان را به خود اختصاص می دهد.
تمام دانشجویان دکترا، به صورت انفرادی آموزش میبینند و در حضور جمعی از شرکت کنندگان، از پایان نامه ی خود دفاع می کنند. برخی دپارتمان های آموزشی، موضوع پایان نامه را بخشی از پروژه ی در حال اجرا بشمار می رود. در رشت های تکنولوژی، علوم پزشکی و تجربی، داوطلبان محقق به عنوان عضوی از یک تیم چند نفره مشغول جمع آوری اطلاعات و تحقیقات بشمار می روند.
در مقطع دکترا، دانشجویان ملزم به گذراندن ۲۴۰ واحد دانشگاهی می باشند که به مددت ۴ سال و تمام وقت به طول می انجامد. این دوره شامل واحدهای درسی تخصصی به همراه ارائه ی پایان نامه ی نهایی می باشد. تنظیم پایان نامه بر پایه ی بیش از نیمی از دروس دانشگاهی می باشد.

دکتری در سوئد

کشور سوئد یکی از کشورهای پیشرفته منطقه اسکاندیناوی است و دارای نظام آموزشی بهینه و استانداردی می باشد. این سیستم توسط شهرداری ها برای کودکان یک تا پنج ساله فراهم می شود. میزان یارانه برای پیش دبستانی به سن کودک، شاغل یا بیکاری والدین، تحصیل آن ها و یا مرخصی والدین برای فرزندان بعدی بستگی دارد. در حالی در کشور سوئد که شرایط ورود بین تمامی دوره های آموزشی برنامه هایی متفاوت است ، همه آنها دانش آموزان را ملزم به قبولی در سال تحصیلی اجباری خود به زبان های سوئدی ، انگلیسی و ریاضیات می دانند.

با ترکیب یک سیستم آموزش عالی تاریخی مبتنی بر فرهنگ، نبوغ و نوآوری، جای تعجب نیست که کشور سوئد یک انتخاب محبوب برای تحصیلات دکتری بین المللی است. سابقه اجرایی دانشگاه های این کشور به قرن پانزدهم بر می گردد، در حالی که برندها و فناوری های سوئدی مانند Spotify ، IKEA و بلوتوث همچنان به شکل شگرفی به دنیای مدرن می پردازند.

برای تحصیل مقطع دکتری در سوئد ، نیاز به اطلاعات مربوط به برنامه ها، فرصت های تأمین بودجه و هزینه های دکترا می باشد. اگر هدف اشتغال به تحصیل مقطع دکتری در سوئد به طور بالقوه جنبه های ابتکاری را شامل شود، بنابراین این کشور ممکن است مقصد ایده آل دکترا باشد. کشور سوئد نیز مانند همسایگان اسکاندیناوی خود یک کشور بسیار ارام، دارای قوانین مترقی و فراگیر است که از حقوق LGBT پشتیبانی می کند و از حضور دانشجویان و بازدید کنندگان بین المللی استقبال می کند.


در اینجا چند دلیل عمده برای تحصیل مقطع دکتری در سوئد مورد بررسی قرار می گیرد.
خلاقیت و اصالت – تحصیلات دکتری در کشوری اجرا می شود که دارای بورسیه های فراوان بوده و از ایده های جدید پشتیبانی می کند
•تحقیقات و جوایز – وضعیت کشور سوئد به عنوان خانه جوایز نوبل نشان دهنده تاریخ افتخارآمیز در شناخت علم و پاداش تحقیقات، تعالی و نوآوری است
• دکتری بدون هزینه – برنامه های تحصیل مقطع دکتری در سوئد معمولاً هیچ شهریه ای برای دانشجویانشان (صرف نظر از ملیت) دریافت نمی کنند
• دانشگاه های تاریخی – تحصیلات عالی در سوئد به دهه ۱۴۰۰ میلادی باز می گردد و دانشگاه های این کشور با رتبه های ویژه در پزشکی ، علوم انسانی و موضوعات مرتبط با آن در رده بندی های بالایی قرار گرفته اند.

در کشور سوئد ۳۸ دانشگاه دولتی و مؤسسات معادل آن وجود دارد که در کنار آن ها تعداد موسسه آموزش عالی خصوصی نیز در حال ارائه خدمات هستند. مدارک تحصیلی سطوح عالی با استفاده از یک سیستم سه دوره ای، مشترک با منطقه گسترده تری از آموزش عالی اروپا برگزار می شود. دوره دکتری یک مدرک تحصیلی از دوره سوم است که معمولاً بعد از تحصیل در مقطع لیسانس (دوره اول) و کارشناسی ارشد (دوره دوم) انجام می شود.
در همین حال ارائه دهندگان آموزش عالی در سوئد به دو دسته تقسیم می شوند:
• دانشگاه ها و مؤسسات عالی بزرگی درکشور سوئد هستند که در طیف گسترده ای از موضوعات و رشته ها دارای مدرک دانشگاهی هستند. آنها تحقیقات اصلی را در کنار تدریس دانشگاهی انجام می دهند و بنابراین توانایی و ظرفیت پشتیبانی و آموزش دانشجویان دکتری را دارند.
• دانشکده های آموزش فنی و حرفه ای، اغلب در علوم کاربردی و موضوعات مرتبط به آن متمرکز بوده و به احتمال زیاد مدرک دکتری اعطا نمی کنند اما ممکن است در برخی زمینه های خاص این کار را انجام دهند.
تمایز این دو مقوله هماره از نام یک موسسه واضح و روشن نیست (حتی ممکن است کالج های دانشگاه به راحتی خود را به عنوان دانشگاه معرفی کنند).

دکتری در سوئد

دکتری در سوئد
اشتغال به تحصیلات دکتری در سوئد بالاترین سطح پیشرفت تحصیل را برای دانشجویان دانشگاه های سوئد نمایش خواهد داد.

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد یکی از دو شکل زیر را دارد:

دکتری استاندارد حداقل چهار سال کار تمام وقت (معادل ۲۴۰ امتیاز اعتباری ECTS) نیاز دارد و یک مدرک دکتری کامل (همراه با عنوان مهم “پزشک” در رشته بهداشت و طب) اعطا می گردد. سال تحصیلی در سوئد از اوت تا ژوئن و با دو ترم تحصیلی (آگوست تا ژانویه و ژانویه تا ژوئن) با تعطیلات تابستانی و زمستانی جدا می شود. یک دانشجوی دکتری در سوئد معمولاً در طول سال با انعطاف پذیری بیشتری کار خواهد کرد، اما برخی دوره های اضافی و سایر فعالیت های مرتبط را نیز باید بگذراند. منبع اصلی بودجه دکترا برای دانشجویان بین المللی در کشور سوئد، موسسه سوئد (SI) است. این موسسه بورس های تحصیلی را برای دانشجویان مناطق خاصی از جمله ترکیه ، بالکان و بالتیک ارائه می دهد. منابع دیگر ممکن است از دانشگاه های سوئد، یا سازمان های علمی خاص و موسسات خیریه تحقیقاتی مربوط به حوزه موضوع مورد نظر داشنجو در دسترس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست