تحصیل در دوره ی فوق لیسانس(کارشناسی ارشد)

تمامی رشت های فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی در دو گروه و به زبان انگلیسی تدریس می شوند و به طور معمول تمام گروه های تحصیلی از جمله فنی مهندسی، علوم انسانی و علوم تجربی را شامل می شود.
الف) دوره های فوق لیسانس یکساله حاوی ۶۰ واحد دانشگاهی
ب) دوره هاب فوق لیسانس ۲ ساله حاوی ۱۲ واحد دانشگاهی

از سال ۲۰۱۱ میلادی هزینه های دانشگاههای سوئد بر عهده ی دانشجویان بوده و این هزینه به طور متوسط سالیانه۸۰۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰۰ کرون سوئد متغیر می باشد.

از سال ۲۰۱۳ میلادی، با توجه به تمهیدات دانشگاههای سوئد، جهت جذب دانشجویان ممتاز، بورسیه ی تحصیلی به میزان ۲۵% الی ۱۰۰% هزینه ی دانشگاه اعطا می شود که شرایط سوابق تحصیلی داوطلب، رزومه ی کاری داوطلب و همچنین نمره ی زبان انگلیسی کسب شده در امتحانات بین المللی (IELTS/TOEFL) در نتیجه ی میزان بورسیه موثر می باشد.
قابل ذکر است که داوطلبان باید جهت انجام عملیات انتخاب رشته در هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس, Application Fee را پرداخت نمایند.

تحصیل فوق لیسانس در سوئد چه شرایطی دارد؟

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در سوئد، اولویت بسیاری از ایرانیان برای تحصیل در خارج از کشور است. مقطع فوق لیسانس در این کشور برای دانشجویان مزایای بسیاری دارد. کسانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند باید از قوانینی که در دانشگاه‌های سوئد جاری هست، مطلع باشند. فوق لیسانس در سوئد در رشته‌های متخلفی دنبال می‌شود. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. در حال حاضر۹۰۰ نفر در این کشور تحصیل می‌کنند که ممکن است در آینده تعداد آنها بیشتر شود.
طراحی برنامه آموزشی فوق لیسانس در سوئد، تابع برنامه دانشگاه بولونیا است. این برنامه‌ها بسیار دقیق هستند و در کیفیت بالایی ارائه می‌شوند. این برنامه دارای تفکر خلاقانه است و تفکر انتقادی را تشویق می‌کند. بنابراین مورد توجه بسیاری از کسانی است که به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد هستند.

کارشناسی ارشد در سوئد

تحصیل فوق لیسانس در سوئد در حدود ۲ سال به طول می‌انجامد. برای تحصیل در این مقطع باید در حدود ۶۰ تا ۱۲۰ECTS اعتبار داشته باشید. برای تحصیل فوق لیسانس در این کشور، باید فعالیت‌های پژوهشی انجام دهید. در سمینارها و کنفرانس‌ها شرکت کنید تا بتوانید در رشته خود پیشرفت لازم را کسب کنید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد، با داشتن ویزای تحصیلی این کشور به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.
سوئد دانشگاه‌های معتبری دارد و تحصیل فوق لیسانس در سوئد به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشجویانی که جزو اتحادیه اروپا هستند در دانشگاه‌های این کشور، رایگان تحصیل می‌کنند. شاید دلیل جذابیت سوئد در میان متقاضیان در اروپا این مزایای تحصیلی باشد.
چرا تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد، به مفهوم فرصتی جهت تحصیل در کشوری است که برای تلاش‌های علمی و فکری اهمیت قائل است. بهتر است بدانید سوئد کشوری است که جای دریافت جایزه نوبل بوده است. تحقیقات دانشگاهی در این کشور، شهرتی بین‌المللی دارند. تحصیل فوق لیسانس در سوئد سبب می‌شود که از برنامه‌های خودمختار دانشگاه استفاده کنید. در این دانشگاه‌ها، نگاه به زندگی، فلسفه‌ای لیبرال دارد. این نگاه بر سبک زندگی دانشجو نیز تاثیرگذار خواهد بود.
دانشگاه‌ها جهت تحصیل فوق لیسانس در سوئد

دانشگاه‌های کشور سوئد، معمولا برنامه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دنبال می‌کنند. شما نباید آن را با کالج‌های این کشور اشتباه بگیرید. زیرا کالج‌ها مکان‌هایی هستند که علوم کاربردی را دنبال می‌کنند. در حالی که دانشگاه‌ها معمولا تحصیل فوق لیسانس در سوئد و دکترا در این کشور را از طریق پژوهش و تحقیق پی‌ می‌گیرند.
سوئد ۳۵ دانشگاه دارد، که در آنها ۹۰۰رشته کارشناسی ارشد توسط دانشجویان دنبال می‌شود. تحصیل فوق لیسانس در سوئد به زبان انگلیسی است، اما اگر زبان سوئدی را بدانید می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل فوق لیسانس در سوئد با بورسیه

اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا سوئیس باشید، و درخواست پذیرش تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد را دهید، با درخواست شما موافقت خواهد شد و تحصیل شما می‌تواند بدون شهریه و هزینه دنبال شود. دانشجویان دیگر کشورها، مجبور هستند برای تحصیل فوق لیسانس در سوئد مبلغ ۱۰۰دلار برای درخواست پذیرش تحصیلی پرداخت کنند. این دانشجویان باید هر ترم نیز شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد، برای دانشجویان خارجی در حدود ۹الی ۱۵هزار دلار است.

کارشناسی ارشد در سوئد

برای تحصیل فوق لیسانس در این کشور، موسسات و دانشگاه‌های خصوصی و دولتی بسیاری موجود است که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی، بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌کنند. بدیهی است که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد برای کسب بورسیه، بسیار رقابتی است. بنابراین متقاضیان تحصیل در این کشور، برای دریافت کمک هزینه باید شرایط علمی و پژوهشی مناسبی داشته باشند.
شرایط تحصیل فوق لیسانس در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد به زبان انگلیسی است. بنابراین جهت تحصیل، نیازمند به ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل هستید. مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی این مقطع، الزامی است. با توجه به اینکه برای کدام دانشگاه اقدام کرده باشید و یا چه رشته تحصیلی را انتخاب کرده باشید، حداقل نمره زبان لازم متغیر است. برای این موارد معمولا نمره آیلتس ۵/۶ در نظر گرفته می‌شود.
مدارک تحصیل فوق لیسانس در سوئد
ارائه مدرک کارشناسی در رشته مرتبط از دانشگاه معتبر
ارائه ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات
ارائه CV
ارائه گذرنامه معتبر ۶ ماهه
ارائه انگیزه نامه یا SOP
ارائه سوابق کاری
ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات وضعیت مالی مناسب

علاوه بر آنچه گفته شد، پیش نیازهایی جهت تحصیل فوق لیسانس در سوئد در نظر گرفته شده است. این موارد شامل گذراندن تعداد ثابتی واحد درسی تخصصی در یک زیرشاخه معلوم در دوره کارشناسی و داشتن معدل کل بالا می‌شود. با این حال مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر شما بهترین منبع برای اطلاع از مدارک لازم در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست