شرایط اخذ ویزای تحصیلی | ویزای تحصیلی چسیت؟

ویزای تحصیلی یا Student Visa نوعی از ویزای بلند مدت غیر قانونی است. به این معنی که دارنده این نوع ویزا مجاز به دریافت شماره ملی، مجاز به اجاره املاک، سرمایه گذاری، خرید اموال منقول و غیر منقول، جستجوی کار و بسیاری موارد دیگر می باشد، اما یک ویزای دانشجویی غیر اقامتی دارد. به این معنی که پس از اتمام مهلت ویزا می بایست نسبت به تمدید آن اقدام نموده یا نسبت به تغییر نوع ویزا بر حسب مستندات قانونی اقدام نماید و در غیر این این دو حالت ملزم به ترک آن کشور مبدا خواهد بود.

افرادی که قصد دریافت ویزای دانشجویی دارند به ۲ دسته تقسیم می شوند:
دسته اول: آنهایی که کشوری را به عنوان کشوری برای ادامه تحصیلات در مقطع دبیرستان یا دانشگاه انتخاب نموده و با توجه به شرایط با شهریه ها، هزینه ها، دانشگاهها و رشته های تحصیلی آشنایی دارند در نتیجه با علم و آگاهی نسبت به این موارد تقاضای دریافت پذیرش تحصیلی داشته و در نهایت برای تحصیلات به این کشور می روند تا بعد از اتمام تحصیلات یا به کشور خود باز گردند و یا نسبت به پیدا کردن کار ، سرمایه گداری و تغییر نوع ویزا اقدام نمایند.

دسته دوم: آنهایی که شرایط اخذ اقامت کارمندی / سرمایه گذاری را ندارند و می خواهند به روشی قانونی وارد کشوری شده و در مدت زمانی که ویزای تحصیلی دارند برای پیدا کردن کار و یا رفتن به کشوری دیگر، همچنین آشنایی با فرهنگ یا زبان و شرایط عمومی کشور اقدام نمایند.
در واقع در این مورد رشته تحصیلی و دانشگاه و شهر مورد نظر اهمیتی نخواهد داشت و فقط ورود قانونی به کشور با یک ویزای تحصیلی بلند مدت مدنظر می باشد.
روش انجام کار در هر دو گروه مشابه است: ابتدا مدارک لازم اماده می گردد و فرد متقاضی به سفارت مورد نظر در کشور محل اقامتش خواهد رفت و درخواست خود مبنی بر صدور ویزای تحصیلی را تسلیم می نماید.

برای متقاضیان تحصیل در خارج، درخواست ویزای تحصیلی یکی از مراحل مهاجرت آنها محسوب می‌شود. هر چه رو به پیش می‌رویم به تعداد متقاضیان تحصیل در خارج افزوده می‌شود. بر این اساس، درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی نیز افزایش پیدا می‌کند. اخذ ویزای تحصیلی یکی از شرایط ضروری تحصیل در خارج است. این مرحله پس از دریافت پذیرش تحصیلی یک دانشگاه در کشور مقصد، باید توسط دانشجو پیگیری شود. دانشجویان علاقمند به تحصیل در کشورهای دیگر پس از طی کردن پذیرش تحصیلی وارد مرحله اخذ ویزای تحصیلی می‌شوند.‌
ویزای تحصیلی چیست؟
شاید با خود بگویید که ویزای تحصیلی چیست؟ ویزای تحصیلی یک نوع از ویزای کوتاه مدت محسوب می‌شود، که دارنده آن ویزا، قصد تحصیل در کشور دیگر را برای مدت مشخصی در نظر گرفته است. اخذ ویزای دانشجویی جهت ادامه تحصیل در خارج امری الزامی است.

ویزای تحصیلی

شرایط ویزای دانشجویی برای تحصیل در خارج
برای اخذ ویزای تحصیلی یکی کشور باید شرایط آن را داشته باشید. شاید با خود بگویید شرایط ویزای تحصیلی چیست؟ ابتدا پذیرش تحصیل دانشگاهی در آن کشور را اخذ کرده باشید. اولین شرط درخواست ویزا برای تحصیل در خارج، این است که نامه پذیرش از دانشگاه را داشته باشید. شرط دیگر اخذ ویزای تحصیلی است است که تمکن مالی خود را جهت پرداخت هزینه‌های دانشگاه مقصد ثابت کنید. بر این اساس، دانشجو یا
متقاضی باید مدارکی به سفارت ارائه کند، که توانایی مالی وی را مبنی بر تامین هزینه‌های تحصیلی تایید کنند.شرط دیگر اخذ ویزای تحصیلی این است که متقاضی با زبان کشور مقصد و زبانی که برای تحصیل در خارج، مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنایی داشته و مدرکی زبان انگلیسی شامل تافل یا آیلتس را که دانشگاه از وی می‌خواهد داشته باشد. سن متقاضی یکی دیگر از مواردی است که در اخذ ویزای تحصیلی تاثیر گذار است. دانشجویی که سن بالایی داشته باشد و یا بین تحصیل وی فاصله زیادی افتاده باشد، در اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی دچار مشکل می‌شود.

ویزای تحصیلی

تحصیل در خارج و درخواست ویزا

مراحل درخواست ویزای تحصیلی چیست؟ این مراحل به قوانین سفارت کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید بستگی دارد. برای مثال اگر تحصیل در خارج در یکی کشورهای اسکاندیناوی باشد، باید به سفارت سوئد مراجعه کنید و وقتی را برای تکمیل فرم درخواست از سفارت بخواهید. این درخواست می‌تواند از طریق آنلاین در سایت هم صورت گیرد.
پس از آن باید مدارک مورد نظر را تحویل دهید. بهتر است بدانید لیست مدارکی که باید تحویل دهید ممکن است بر اساس هر کشور متفاوت باشد. با این حال مدارکی مانند گذرنامه معتبر، مدارک شناسایی متقاضی، گواهی پذیرش تحصیلی دانشجو، گواهی تمکن مالی، عکس، و… از اصلی‌ترین مدارکی است که برای همه متقاضیان تحصیل در خارج مشترک است. فراموش نکنید که اگر مقصد شما یکی از کشورهای اسکاندیناوی است، شما باید نسخه اصلی مدارک تحصیلی خود را به همراه ترجمه آنها به سفارت سوئد تحویل دهید. ممکن است این سفارت از شما مصاحبه حضوری بخواهد که در وقتی که تعیین می‌شود باید به سفارت سوئد مراجعه کنید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی

هزینه اخذ ویزای تحصیل در خارج مانند دیگر انواع ویزا متفاوت بوده و از سوی سفارت کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید تعیین می‌شود.

اعتبار ویزای تحصیلی

ویزاهای تحصیلی از نوع ویزای کوتاه‌مدت هستند. بنابراین مدت اعتبار آنها بین ۶ ماه تا یک سال است. ویزای دانشجو بر حسب مدت زمان تحصیل در خارج و مقطع تحصیلی دانشجو در نظر گرفته می‌شود

تحصیل در خارج با ویزای تحصیلی شینگن

کشورهایی که شهروندان آنها در ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن زندگی می‌کنند و تبعه این کشورها هستند، برای ادامه تحصیل در خارج، یا در هر یک از کشورهای عضو شینگن، نیازمند ویزای تحصیلی شینگن هستند. دانشجویان خارجی که اروپایی نیستند و شهروندی کشورهای عضو شینگن را ندارند اگر تحصیل در خارج را در اروپا دنبال کنند باید ویزای شینگن دریافت کنند.

ویزای تحصیلی شینگن

بر این اساس کشورهای اسکاندیناوی نیز جزو پیمان شینگن محسوب می‌شوند. بنابراین متقاضیان این کشور نیز باید از طریق سفارت سوئد در تهران، برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنند.

اعتبار ویزای تحصیلی شینگن

اعتبار ویزای تحصیلی شینگن ۹۰ روزه تعیین شده است. اگر قصد استفاده بیشتر از مدت زمان لازم را داشتید باید ویزای شما تمدید شود. اجازه تمدید اقامت شما با مهر در پاسپورت شما مشخص می‌شود. برای تحصیل در خارج با داشتن اجازه اقامت در کشور مقصد، می‌توانید بدون مدرک دیگری به همه کشورهای عضو شینگن سفر کنید. ویزای تحصیلی شینگن از نوع چند بار ورود تعیین شده است. بنابراین تا زمان اعتبار ویزا شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی شینگن سه ماه است. اگر بعد از گذشت سه ماه، پاسخی به درخواست شما داده نشد، یعنی درخواست ویزای تحصیلی شما جهت تحصیل در خارج رد شده است.
اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل در کشور مقصد از کشور ضروری است. بنابراین باید مدارک لازم برای اخذ این ویزا را از قبل آماده کرده باشید و برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشید تا در مهلت مقرر بتوانید ویزای تحصیلی خود را دریافت و برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست